Coraz więcej firm oferuje pożyczko pozabankowe. Oznacza to, że jest bardzo duży wybór wśród ofert. A z tego powodu może nam być trudno wybrać tę właściwą. Gdy mamy zbyt duży wybór wcale nie odczuwamy tego pozytywnie, wręcz przeciwnie, można być jeszcze bardziej zdezorientowanym. Jak więc wybrać jedną ofertę, która będzie najlepiej dopasowana do naszych potrzeb? Warto sprawdzić ranking pożyczek pozabankowych. W nim pokazane są aktualne oferty i mamy dostęp do ciekawych szczegółów.

Jak działa ranking pożyczek pozabankowych?

Każdy ranking to zbiór danych. Poukładane są one w różny sposób. Może być alfabetycznie albo według ceny. W tym wypadku rankingi pożyczek pozabankowych mogą być ułożone według najtańszej lub najdroższej oferty, albo po prostu według aktualizacji, która pojawiła się na stronie. Jednak zawsze pokazują one najbardziej aktualne oferty popularnych firm pożyczkowych wraz ze wszystkimi informacjami, które pozwolą nam ocenić czy oferta jest warta zainteresowania.

W rankingu przy nazwie konkretnej firmy mamy podane choćby informacje o minimalnej i maksymalnej kwocie pożyczki, oraz o ograniczeniu przy pierwszej pożyczce jeśli występuje. Firmy, które udzielają darmowych pożyczek też mają dodaną adnotację o takiej ofercie. Podane są też koszty pożyczki oraz RRSO. Istotny jest też okres trwania umowy pożyczki – minimalny i maksymalny. Czasem można znaleźć też dodatkowe informacje jak minimalny wiek pożyczkobiorcy, czy firma sprawdza bazy oraz czy udziela pożyczek dłużnikom.

Co w rankingu pożyczek pozabankowych jest najważniejsze?

Tak naprawdę każda osoba na podstawie zebranych może przeanalizować, czy oferta jest dla niej odpowiednia. Niektóre osoby szukają ofert pożyczek darmowych, inne wolą pożyczki ratalne niż chwilówki, a ktoś jeszcze inny będzie szukał pożyczki dla osób w wieku od 18 lat. Zatem w podanym zbiorze danych sami wybieramy, co jest dla nas najważniejsze.

Dużo osób kieruje się kosztami. Choć w rankingu może być podane oprocentowanie lub informacja o tym, że pożyczka jest darmowa, najlepiej jest kierować się RRSO. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to wskaźnik, w którym zebrano wszystkie koszty pożyczki. Zatem w jego skład wchodzi między innymi oprocentowanie oraz koszty administracyjne, które mogą być równie wysokie. Dlatego RRSO zbierając wszystkie koszty występujące w danej pożyczce najlepiej może pokazać faktyczny koszt pożyczki w ujęciu procentowym. 

Eksperci mówią, że tylko po RRSO można porównać między sobą różne pożyczki i kredyty, ponieważ mimo, że wskaźnik tej dla każdej oferty może podsumować inne koszty, to wciąż jest najlepszym wyznacznikiem. Dlatego, jeśli szukamy najtańszej pożyczki, najlepiej jest szukać ofert z najniższym RRSO.

Gdzie złożyć wniosek o pożyczkę?

W rankingach można też naleźć od razu hiperłącze, które przeniesie nas na stronę firmy pożyczkowej z ofertą, na którą patrzymy. Oczywiście można też samodzielnie wejść na stronę główną firmy i przejrzeć wszystkie oferty. Najważniejsze jest jednak, że choć ranking pożyczek pozabankowych umożliwia nam przejrzenie aktualnych ofert, to nie na tej stronie składamy wniosek. Zawsze przechodzimy na stronę właściwego pożyczkodawcy.

Wniosek uzupełniamy samodzielnie zaczynając od danych osobowych. Trzeba też podać typ pożyczki, kwotę oraz czas spłaty, jakie nas interesują. We wniosku podajemy również informacje finansowe takie, jak otrzymywane dochody z różnego tytułu do wyboru, ale też koszty życia. Na tej podstawie firma wylicza zdolność kredytową. Na zakończenie trzeba wykonać przelew weryfikacyjny na drobną kwotę, aby potwierdzić swoją tożsamość. Po upływie wskazanego czasu, otrzymamy odpowiedź na nasz wniosek.