Oferta rodzimych firm pożyczkowych już od dawna nie ogranicza się wyłącznie do takich rozwiązań, jak popularne chwilówki. Obecnie klienci mogą korzystać również z takich opcji, jak chociażby cieszące się coraz większą popularnością pożyczki ratalne. Oferta jest szeroka i zróżnicowana, co jednak w niektórych wypadkach może utrudniać wybór. Przed zdecydowaniem się na usługi konkretnego pożyczkodawcy warto będzie więc przejrzeć dobry ranking pożyczek na raty.

Jak selekcjonować oferty pożyczek ratalnych?

Co pokaże nam rzetelny ranking pożyczek ratalnych? Oczywiście w pierwszej kolejności będą to najbardziej podstawowe parametry danej oferty a więc między innymi:

  1. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, czyli RRSO(nie należy mylić tego parametru z RSO)
  2. Łączny koszt pożyczki w zł
  3. Wysokość raty miesięcznej
  4. Maksymalny dostępny okres trwania umowy

Oprócz tego ranking pożyczek na raty będzie przedstawiać również kilka dodatkowych, również bardzo istotnych informacji. Przede wszystkim należy tutaj wspomnieć o rejestrach dłużników, które są sprawdzane przez daną instytucję pożyczkową na etapie weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Kolejny istotny faktor to ewentualne dodatkowe opcje dostępne w ofercie a więc przykładowo:

  1. Możliwość przedłużenia umowy
  2. Możliwość uzyskania pożyczki refinansującej
  3. Dostępność wakacji kredytowych

Dlaczego warto korzystać z rankingów pożyczek ratalnych?

Sektor pozabankowy jest aktualnie bez wątpienia o wiele lepiej regulowany przez polskie prawo, niż miało to miejsce chociażby jeszcze w latach 90. Z jednej strony Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi Rejestr Instytucji Pożyczkowych, w których znajdują się wszyscy legalnie działający w Polsce pożyczkodawcy pozabankowi. Z drugiej natomiast strony instytucją powołaną do prowadzenia nadzoru nad branżą pożyczkową jest UOKiK.

Jednocześnie jednak częste są opinie, według których nadzór prawny nad sektorem pożyczkowym nadal nie jest wystarczający. KNF bowiem zajmuje się wyłącznie ewidencjonowaniem pożyczkodawców. Z kolei nadzór Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma raczej charakter zadaniowy, niż systemowy. Mówiąc innymi słowy, UOKiK na ogół reaguje dopiero po otrzymaniu skarg ze strony konsumentów.

Z tej perspektywy można powiedzieć, że każdy rzetelny ranking pożyczek na raty oraz chwilówek stanowi dodatkowy organ kontroli nad branżą pożyczkową. Dlaczego tak się dzieje? W rankingach są uwzględniane tylko i wyłącznie oferty prezentowane przez sprawdzonych pożyczkodawców o ugruntowanej renomie na rynku. 

Pozabankowa pożyczka ratalna czy kredyt w banku?

Konsumenci często zastanawiają się także, czy pożyczka na raty w instytucji pożyczkowej rzeczywiście może stanowić rozwiązanie konkurencyjne w stosunku do oferty kredytów gotówkowych w bankach? Przeglądając dostępne obecnie ranking pożyczek gotówkowych można powiedzieć, że odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak.

W wielu wypadkach RRSO dla pozabankowych pożyczek ratalnych oscyluje w granicach kilkunastu procent, to jest wynikiem porównywalnym z ofertą banków. Oprócz tego należy wskazać na fakt, że co do zasady pożyczki pozabankowe cechują się łatwiejszą dostępnością, niż produkty kredytowe w bankach. Współcześnie pożyczkodawcy pozabankowi często udostępniają swoim klientom również szereg rozwiązań dodatkowych, jak np. rozbudowane programy lojalnościowe, okresowe promocje czy też inne bonusy, które niekiedy pozwalają znacząco zmniejszyć koszt pożyczki. 

Oczywiście należy mieć na uwadze fakt, że uzyskanie pożyczki ratalnej w firmach oferujących niskie RRSO co do zasady będzie wymagać odpowiedniej zdolności kredytowej.